JAK PRAĆ ZAKUPIONĄ POŚCIEL?

Pranie wydaje się bardzo prostą czynnością, ale nic bardziej mylnego. Przy obecnej wielości tkanin, kolorów, mnogości środków do prania bardzo łatwo o pomyłkę, której skutki mogą się okazać katastrofalne dla naszych rzeczy.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po zakupie nowej pościeli jest uważne przeczytanie etykiety czy tekstylnej metki załączonej do produktu. Przepis prania zawarty na metce wszytej w jedną część kompletu, obowiązuje wszystkie jego części. Postępując zgodnie z zawartą tam skróconą instrukcją, możemy być pewni, że podczas prania naszej pościeli nic nie grozi.

Jeżeli zależy nam na zachowaniu wysokiej jakości zakupionych tekstyliów należy przestrzegać jeszcze kilku podstawowych zasad. Ich stosowanie nie jest skomplikowane ani czasochłonne, a pozwoli się długo cieszyć przyjemną w dotyku, wytrzymałą pościelą, miękkim i puszystym ręcznikiem czy szlafrokiem W tym miejscu będziemy zamieszczać najważniejsze z nich.

zasada nr 1

Segreguj pranie ze względu na kolorystykę tkanin. Tkanin jasnych nie mieszamy z ciemnymi 🙂

zasada nr 2

Przy praniu pościeli, zwróćmy uwagę, jakie tkaniny oprócz pościelowych, wkładamy do pralki. Powinny być one jednorodne.

zasada nr 3

Przed praniem, należy upewnić się, że zamki w pościeli są zapięte, co zapobiegnie przedostaniu się do wnętrza innych tekstyliów.

zasada nr 4

Pamiętaj, iż nie należy w całości wypełniać bębna. Pozostawienie wolnej przestrzeni, aby tekstylia mogły się swobodnie obracać w pralce, jest konieczne do uzyskania dobrych efektów prania.

zasada nr 5

Pościel drukowaną, powinno się prać na lewej stronie, co pozwoli zachować intensywność barw nadruku.

zasada nr 6

Do kolorowych tekstyliów, używamy zawsze proszków do kolorów a najlepiej żeli, które zapewniają lepszą ochronę barwników.

zasada nr 7

Warto dodać, iż zastosowanie większej ilości środka piorącego nie jest równoznaczne z osiągnięciem lepszego efektu. Wręcz przeciwnie, może doprowadzić do odbarwień lub zżółknięcia bieli. Należy zawsze stosować się do zaleceń producentów środków piorących znajdujących się na opakowaniu.

zasada nr 8

Zawsze należy pamiętać o maksymalnej temperaturze prania. Nigdy nie powinno się prać tekstyliów w temperaturze wyższej niż ta, która widnieje na metce wszytej do produktu.

zasada nr 9

Należy również wybierać niską moc wirowania (400-600 obr./min), wyższa może mechacić tkaniny przez ich wzajemne pocieranie w pralce.

zasada nr 10

Zostawianie pościeli w pralce na długie godziny, może powodować trudności z jej rozprasowaniem. Jeżeli wilgotna pościel będzie pozostawiona na zbyt długo, może to doprowadzić do odbarwień a nawet do butwienia tkaniny.

zasada nr 11

Susząc pościel w pozycji rozłożonej, zagwarantujemy sobie mniej pracy przy prasowaniu. Susząca się pościel mając równomierny dostęp do powietrza będzie nam również dłużej służyła.

zasada nr 12

Świeże powietrze zawsze w cenie. Tekstylia, najczęściej jak to tylko możliwe powinny się suszyć na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, iż należy je wystawiać w miejscach, gdzie nie będą narażone na stałe działanie promieni słonecznych, które mogą je odbarwić.

zasada nr 13

Uważajmy na ślady po klamerkach – w miarę możliwości przyczepiajmy je w najmniej widocznych miejscach suszącej się bielizny.

zasada nr 14

Uważajmy również na rdzę na suszarkach. Tekstylia zabrudzone rdzą możemy właściwie spisać na straty, ponieważ jest ona bardzo trudna do usunięcia.